press

Express [Rozhovor s osobností]

20. 7. 2009, strana 6

Z Kolína do kokpitu raketoplánu

Dostat se o prázdninách do budovy kolínského gymnázia není jednoduché. Měl jsem schůzku s Mgr. Ondřejem Chobotem, který na tomto vzdělávacím ústavu učí matematice a informatice.
Protože jsem sova a ráno moc nestíhám dohodnuté termíny a ještě jsem trochu v rozlehlé budově bloudil, chystal jsem si několik omluvných slov. Ale ani jsem nemusel… Sympatický mladý učitel v kraťasech a tričku s logem NASA také není právě skřivánek.
Dvakrát se podíval do „vesmírného tábora“ v americkém vesmírném a raketovém středisku v Huntsville v Alabamě. Space Camp funguje jako vzdělávací, výchovné a osvětové zařízení, které je přístupné veřejnosti a na jeho půdě se pořádají různé akce jak pro děti, mládež, tak pro dospělé.
Podobně se Ondřej Chobot účastnil akce s názvem Honeywell Space Camp for Educators. Ta má ukázat učitelům přírodních věd některé metody, které by mohli využít ve svém oboru se zaměřením na vesmír a astronautiku.

Jak jste se vůbec do takového tábora dostal?

V roce 2005, na jehož běh jsem posílal první přihlášku, bylo podle neoficiálních informací kolem stovky míst. Polovina pro učitele z USA a druhá z vybraných zemí světa. Jednalo se především o země, kde má firma Honeywell - sponzor programu - své zastoupení. O akci jsem se dověděl od našeho ředitele PaedDr. Ivo Zachaře, který měl myslím tuto informaci z MŠMT. Právě on mi s přípravami na obě akce velmi pomohl. Pro účast bylo tehdy nutné napsat esej na téma, proč učit přírodní vědy. Dnes se už vyplňuje pouze formulář na webu. V roce 2008 byly pořádány tři turnusy základního kempu a jeden turnus pokročilý.

Využil jste nějak zkušenosti, které jste během pobytu v kempu získal?

Americký styl výuky je skoro celý veden formou projektů. Některé jednotlivé věci jsou v hodinách fyziky na našich školách použitelné, ale většina z nich je natolik časově náročná, že při dnešních hodinových dotacích se u nás na gymnáziu nedá do výuky zařadit. Některé maličkosti využívám i v hodinách informatiky a výpočetní techniky. Vzhledem k tomu, že jsem vedoucím dětského tábornického klubu T. K. Průzkumník Kolín při České tábornické Unii, hned na začátku mi blesklo hlavou, že celé pojetí Space Campu by bylo ideálním námětem pro celotáborovou hru. Tak vznikl Nouzov Space Center.

Co z těch dvou pobytů povazujete za nejzajímavější, nejpodnětnější...

Druhý pobyt v roce 2008 byl v podstatě za odměnu. Vzhledem k tomu, že mám rád takové ty adrenalinové zážitky, musím z aktivit vyzdvihnout potápění. V osm metrů hlubokém bazénu se nám snažili instruktoři přiblížit beztížný stav a způsob tréninku astronautů před výstupem do kosmu.
Zážitkem, který si mohl člověk také užít na vlastní kůži, byla centrifuga v centru bojových pilotů, simulující přetížení. Zde jsme dostali pocítit 3G navíc. Jednou z největších atrakcí pro návštěvníky Space Campu jsou simulace startů raketoplánu. V centru jsou tři trenažéry. Myslím, že právě pro mládež to musí být velmi zajímavá zkušenost. Během pobytu jsme měli čas vyzkoušet si práci na všech stanovištích – řídicí centrum, raketoplán, vesmírná stanice a pobyt v otevřeném prostoru.
Největší odměnou pro nás měla být a také i byla návštěva KSC na Floridě (Kennedy Space Centre). Vidět na vlastní oči startovací rampy, ze kterých se startuje na oběžnou dráhu, je moment, který se nezapomíná.

O zajímavých momentech výpravy kolínského učitele do centra současného dění ve snahách člověka o pronikání do vesmíru vypovídá i několik následujících fotografií.

autor: MiM

další články