press

Kolínský deník

7. 8. 2008

On-line rozhovory

On - line rozhovor s Ondřejem Chobotem, absolventem výcviku astronautů v USA.

Jaké zážitky si přivezl z vesmírných středisek USA? Nebál by se skutečně vyrazit do vesmíru? Co ho nejvíc zaujalo? Bylo něco, z čeho měl opravdu obavy? Jak své zkušenosti využije ve výuce na gymnáziu nebo při pořádání letních dětských táborů s T. K. Průzkumník?

Nebudeš teď kanidiovat na post ředitele gymplu?

Dany, 7.8.2008 9:44

Určitě ne. Jednak tu již jednoho skvělého ředitele máme a proti tomu se ani kandidovat nedá neb bych se sním nemohl ani srovnávat. A hlavně ředitelna mi nepřijde jako zas tak parádní místo. To bych určitě přišel o moji nudličku (můj super kabinet) a taky o rychlovarnou konvici, ve které vařím vodu na čínské polévky, abych zvýšil HDP nějaké asijské zemi.

Ahoj Ondro, zdravím tě! A co Průzkumník? Doufám, že ho nebudeš zanedbávat!

Víťa, 7.8.2008 9:44

Ahoj, Průzkumník nezanedbávám. Hned jak jsem se vrátil a dospal to, co jsem v USA nestihl, jel jsem hned na tábor. To by bylo smutné, neb Průzkumník byl pro mě v podstatě vstupenka pro letošní Space Camp. Aneb jak se to píše americky? Where do You go today? http://www.pruzkumnik.cz/

Dokážete vyjmenovat deset nejznámějších astronautů světa?

Šťoura, 7.8.2008 9:43

Učím také informatiku a právě teď, tak jako Vy, sedím u počítače. Bylo by asi nemístné napsat méně než deset jmen. Otázkou ovšem je, která z nich se dají považovat za nejznámější. Vezmu to tak nějak historicky osobně. Gagarin; Shepard; Těreškovová; Remek; Armstrong, Aldrin, Collins - (Apollo 11 - první let na měsíc); Grimson, White, Chaffee (Apollo 1 čest jejich památce) a Musgrave (7 misí s STS a hlavně sem si s ním potřásl pravicí).

Dobrý den, co si myslíte o povaze Američanů, o jejich mentalitě? A co si myslíte o jejich vzdělanosti?

Ines, 7.8.2008 10:13

Dám asi za pravdu těm, kteří říkají, že Američané jsou povrchní. Máte-li spolu pracovat, jsou to největší kamarádi, ale jakmile je delší dobu nevidíte, zapomenou na Vás. Jediný z účastníků kempu v roce 2005 s kým si dodnes občas něco napíši, je Gabriel z Rumunska. Na druhou stranu ani během kempu ani následném cestování po jihozápadě USA jsme neměli s Američany jediný konflikt a to jsme zmatků a problému natropili až dost. Vesměs se nám snažili všichni v dobrém pomoci. Co se týká vzdělanosti - myslím, že naši studenti jsou na tom lépe (když tedy chtějí, což tedy není vždy pravda).

Jak se anglicky řekne kolotoč? :-)

Lída, 7.8.2008 10:09

Á zkoušeníčko .... mám rád výzvy ... škoda, že člověk sedí u počítače. kolotoc - roundabout (GB), kolotoc (tez pren.) - merry-go-round, kolotoc - giddy-go-round, kolotoc - whirligig, kolotoc - carousal .... ještě tam toho bylo hodně. V mé angličtině by to bylo: člověk, točit se, mít radost a u toho všeho bych ještě tak po různu šermoval rukama.

Co učíte radši? Matematiku, nebo fyziku? A proč si myslíte, že tolik studentů matematiku nenávidí?

Klára, 7.8.2008 9:48

Matematiku je lehčí :-) A hlavně, to co se učí na střední škole se od 18. století nezměnilo. Asi je to moderní nenávidět matematiku. Je snadné uvěřit tomu, že matematiku nebudete nikdy potřebovat a to, co se v ní učí je naprosto k ničemu. I kdyby to byl jen nástroj na posilování algoritmizace, logického myšlení a krátkodobé paměti je to fajn. Já si myslím, že na léta 2050-2150 vyspala EU plán na nenávidění borůvkových knedlíků. Škoda, že to je teď ta matika.

Znal jste se ještě před odjezdem s ostatními účastníky z ČR? Anebo jste se seznámili až v USA? Byl někdo z nich s vámi i při prvním pobytu v Americe?

Míla, 7.8.2008 9:45

Letos jsme v pokračujícím programu byli tři Češi. Jedním z nich byl můj spolužák Martin Komínek z VŠ, který byl ve Space Campu rok po mně. Oba dva jsme v podstatě udělali pro letošek totéž - připravili letní tábor. Většina účastníku letošní akademie byla v Huntsville poprvé loni či předloni. Setkal jsem se pouze s jednou kolegyní z USA, která byla ve stejném týmu jako já třemi lety.

Podle fotky vpadáte dobře :-) Jste zadaný?

ctitelka, 7.8.008 9:43

Vše je relativní. U otázek tohoto typu vždy kličkuji, je to takový sport.

Znal jste kritéria výběru, kterými jste musel projít?

Vašek B., 7.8.2008 9:42

V roce 2005 to byla práce na téma, proč by mělo být dobré učit fyziku a přírodní vědy. Letos jsme měli ukázat, jak jsme využili znalostí z absolvovaného kurzu. Já osobně jsem hned následující rok připravil pro T. K. Průzkumník Kolín celotáborovou hru Nouzov Space Center.. Která ve velkém kopírovala mé působení v Americe. Posoudit můžete sami: http://www.pruzkumnik.cz/tabory/2006/

Co konkrétně se dá z pobytu v NASA použít při výuce na gymnáziu?

Míla, 7.8.2008 9:42

Z praktických to může být stavění raket z PET lahví, horkovzdušné balóny či různé modelování k objasnění některých fyzikálních jevů. Letos mě hodně nadchla stavba a programování robotů z lega. Ačkoliv to není úplně patrné, některé aktivity využíváme i na úvodních kurzech pro nové studenty prvních ročníků a primy.

Ahoj, kdysi jsi býval pořádne nafoukanej. Zůstalo ti to? Jinak ti fandím, jsi dobrej!

Dany, 7.8.2008 9:42

Zdar. Určitě mi to zůstalo. Člověk se dá změnit tak do 6 let. Takže slovy Visacího Zámku: Jsem skromnej, ale nejlepší. A jako takovej ... :-)

Když jste jel do USA poprvé, neměl jste obavu z jazykové bariéry?

Lída, 6.8.2008 21:35

Samozřejmě měl a mám ji pořád. Naštěstí skupiny, do kterých nás rozdělili, byly natolik mezinárodní, že jsme se nakonec vždy nějak domluvili.

další články