press

Kolínský deník [Kolínsko]

21. 5. 2005, strana 4

Štafeta Kolínského deníku

Víc než 20 let jezdíš na tábory T. K. Průzkumník. Máš za sebou 12 let ve funkci vedoucího. Kde bereš nápady, aby každé léto ve stanu bylo originální?

S nápady zatím problém nemám, inspirace je všude kolem nás. Důležité je vnímat, co by děti dělaly nejraději samy, pak to mnohdy stačí jen trochu popostrčit. Někdy je ale problém uskutečnit, co bychom si představovali. Zajistit zdárný průběh tábora není práce jednotlivce, podílí se na tom celý tým lidí. A přesto je to někdy téměř nad jejich síly. Pokud jde o mě, poslední léta osobně zodpovídám za to, aby všechno fungovalo jako celek a pak také za všechny papíry, které okolo toho jsou. Je jich čím dál víc a někdy mám pocit, že jejich účel je jediný - odradit mladé lidi, aby věnovali svůj volný čas na přípravu akcí pro děti. Každoročně mě překvapuje, co se zase nesmí a mohlo by to někomu ublížit.

Na tábory ovšem jezdí jen členové vašeho klubu T. K. Průzkumník, angažuješ se také v akcích pro širokou veřejnost?

Na táboře je nás asi šedesát a je to pro nás téměř rodinná akce. Z hlavních událostí, které pořádáme pro širokou veřejnost, bych jmenoval především Uzlařskou regatu, která se koná vždy začátkem prosince. Minulý víkend proběhla Vlajková hra – memoriál Jakuba Dvořáka. Z akcí, na nichž se podílím, je asi rozsahem největší Nouzovská třístovka, která se koná 28. května. Více informací o ní máme na webových stránkách klubu www.pruzkumnik.cz. Čímž srdečně zvu mládež z Kolínska a dalekého okolí.

Kdo nebo co, tě přivedlo za katedru Gymnázia Kolín?

Myslím, že to byl již zmiňovaný T. K. Průzkumník. Jeho členem jsem přes 20 let. Zjistil jsem, že pracovat s dětmi mě baví, a tak jsem jako student gymnázia začal uvažovat o kantorské profesi. Pak už byl výběr snadný. Matematika mi docela šla a vždy mě bavila. Teď jsem velmi rád, že mohu učit právě na škole, ze které jsem vzešel. Těší mě, že jsem se stal kolegou několika lidí, kteří mi byli jako pedagogové vzorem. A mohu se od nic leccos přiučit.

Jak prožíváš zkoušky dospělosti se svojí třídou?

Je toho trochu moc a nějak to všechno rychle letí. Nedávno byl ples a najednou je maturita. Vzhledem k tomu, že jde o první maturanty, které mám na starost, zlehka panikařím, podobně jako oni. Jen se to snažím víc maskovat. V podstatě ale věřím, že obstojí. A fandím jim, aby v životě uspěli i později, především u přijímacích zkoušek na vysoké školy.

autor: Hana Holcmanová

další články